taknoor
15 آذر 1401 - 17:16

بخش دوم| نمایندگان مجلس: خبرگزاری فارس،‌ پرچمدار گفتمان انقلاب اسلامی و در خط مقدم جهاد تبیین است

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در خبرگزاری فارس، ضمن دیدار با مدیرعامل و مدیران گروه‌های خبری، از زحمات خبرنگاران و مدیران این خبرگزاری تقدیر کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح روز دوشنبه 14 آذرماه، با حضور در این خبرگزاری، ضمن دیدار با مدیرعامل و مدیران گروه‌های خبری از فعالیت های این خبرگزاری تقدیر کردند.

بخش اول گزارش جلسه نمایندگان را اینجا بخوانید.

 بخش دوم اظهارات سایر نمایندگان حاضر در این جلسه، به شرح ذیل است:

محسن پیرهادی: خبرگزاری فارس، پرچم ارزش ها و گفتمان انقلاب را بلند کرده است

 محسن پیرهادی،‌ نماینده مردم تهران ضمن تشکر از زحمات مدیران و خبرنگاران فارس اظهار کرد: رسانه، زمانی اهمیت پیدا می کند که مخاطب داشته باشد و اگر فاقد مخاطب باشد،‌کسی به آن،‌ اعتنایی نمی کند. خبرگزاری فارس از چند جهت دارای اهمیت است. نخست آنکه این رسانه،‌ پرچم ارزش ها و گفتمان انقلاب اسلامی ایران را بلند کرده است. این رسانه ارزش های انقلاب را محور قرار داده و از آن پاسداری می کند.

پیرهادی ادامه داد: نکته دیگری که مهم تر از سایر وجوه است اینکه، خبرگزاری فارس نسبت به صدای مردم و مطالبات اجتماعی، اقتصادی و حتی حقوق شهروندی،‌ بی تفاوت نبوده و منعکس کننده صدای مردم است و قاعدتا به همین دلیل نیز ممکن است عده ای حتی در داخل نیز از این موضوع ناراحت شوند. چرا که مشکلات کشور نیز کم نیست.

وی با اشاره به تلاش بیهوده دشمنان انقلاب برای تخریب و تضعیف خبرگزاری فارس،‌ خاطرنشان کرد: دلیل اصلی اینکه دشمن به شما طمع می کند این است که شما را حریف خود می داند، می بیند که مخاطب دارید و اثربخشی و دامنه نفوذ خبرگزاری فارس در دل های مردم را می فهمد و همین مسئله،‌ توفیق اساسی خبرگزاری فارس است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی اثرگذاری خبرگزاری فارس، جامع الابعاد بودن آن است،‌ چرا که برخلاف تصور برخی افراد که صرفا جنبه سیاسی،‌ امنیتی و حاکمیتی این خبرگزاری را می بینند،‌ این مجموعه، توجه ویژه ای به حوزه مسائل اجتماعی دارد و همان‌طور که می‌دانیم،‌ مردم نیز همین مسائل اجتماعی و مدنی را می بینند و می شنوند.

پیرهادی در پایان ضمن ارج نهادن بر زحمات خبرنگاران خبرگزاری فارس تاکید کرد: ما نمایندگان مجلس،‌ قدردان زحمات شما هستیم و در هر حوزه ای و به هر میزان که بتوانیم،‌ در راستای توسعه این مجموعه کمک می کنیم تا خبرگزاری فارس بتواند قدرتمند تر به فعالیت خود ادامه دهد.

فداحسین مالکی: بسیاری از احزاب و شخصیت های نظام، در وقایع اخیر،‌ سکوت اختیار کردند

در ادامه فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان ضمن تشکر از زحمات همکاران خبرگزاری فارس، به نقش پررنگ رسانه ها در بازنمایی وقایع اشاره کرد و گفت: همان طور که در جریان هستید، نقش رسانه ها در معادلات سیاسی کشورها در سراسر جهان، بسیار پررنگ و اساسی است. به عنوان مثال هنوز لایه های زیادی از واقعه 11 سپتامبر روشن نشده است و روایت غالب،‌ همان روایت رسانه های آمریکایی است.

مالکی ادامه داد: امروزه در حوزه تبلیغات،‌ وقتی آمریکایی ها و اسرائیلی ها کوچکترین کاری انجام می دهند،‌ در سراسر دنیا پخش می کنند تا همگان خبردار شوند. به یاد دارم زمانی آمریکا یک جاده در یکی از روستاهای شیعه نشین افغانستان ساخته بود و در اجلاسی شرکت کرده بود تا صرفا درباره این اقدامشان صحبت کند.

وی افزود: اما این موضوع در کشور ما صدق نمی کند و در این حوزه نتوانسته ایم به قوت دشمن باشیم. نباید فراموش کنیم که نقش رسانه ها در این شرایط حساس، بسیار مهم است.

نماینده مردم زاهدان در ادامه تصریح کرد: باید برخی ضعف های خود را بپذیریم. از جمله اینکه دشمن شناسی ما ضعیف است. چرا که دشمن در تمام این سال‌ها،‌ بارها و بارها دست به تغییر تاکتیک زده و ما در بسیاری از موارد نتوانسته ایم اقدام او را پیش بینی کرده و اقدام متقابل را انجام دهیم.

مالکی با اشاره به ضعف برخی رسانه های غیر همسو در وقایع اخیر اظهار کرد: هنوز جا دارد که بسیار کار کنیم تا بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. از طرفی بسیاری از احزاب و شخصیت های نظام نیز در این دو ماه اخیر سکوت اختیار کرده و تلاشی برای مدیریت فضا انجام نداده اند.

نماینده مردم زاهدان تصریح کرد: سکوت این روزهای مقام معظم رهبری نیز،‌ خود نشان از مظلومیت ایشان در فضای فعلی سیاسی دارد و چه بسا این امتحان بزرگی برای بسیاری خواص بوده است و انشالله که بتوانیم به درستی عملکرد خود را ارزیابی کرده و در راستای بهبود آن گام برداریم.

سعادتی بیشه سری: در حوزه جنگ نرم نیاز به تمرکز قوای نیروهای موجود داریم

مهدی سعادتی بیشه سری نماینده مردم بابل نیز ضمن تشکر از برگزاری این نشست صمیمانه اظهار کرد: مقام معظم رهبری،‌ حکم جهاد تبیین را فوری و واجب دانستند و علیرغم تلاش مجموعه هایی مثل خبرگزاری فارس،‌ بسیاری از ما در جبهه انقلاب،‌ در این زمینه کوتاهی کردیم.

وی افزود: همانگونه که بحث جنگ ترکیبی و شناختی مطرح شده است، امروز نیز به عینه شاهد اقدامات تهاجمی و علنی دشمن هستیم و شجاعت بچه های انقلابی در نقش آفرینی میدانی در این جنگ،‌بسیار مهم است. 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای اولین بار در تمامی سال‌های پس از انقلاب،‌ دشمن در وقایع اخیر،‌ جبهه عظیمی را تشکیل داد و با برطرف کردن ضعف های خود،‌ هرچه داشت را به میدان آورد و کاملا هوشمندانه،‌ شخص رهبری که قلب تپنده همه ما و مشروعیت نظام ما است را نشانه گرفتند.

وی با اشاره به ضعف برخی نهادهای فرهنگی کشور گفت: با وجود بسیاری نهادهای فرهنگی که در کشور داریم،‌ متاسفانه در برخی موارد شاهد آن هستیم که دشمن برخی قلوب را تسخیر کرده و حتی شخص رهبری نیز در دیدار فعالان فرهنگی اشاره کردند که در این عرصه بسیار عقب هستیم و باید کارهای زیادی انجام دهیم.

سعادتی بیشه سری با تاکید بر لزوم تمرکز قوا در جنگ نرم گفت: به عقیده من در حوزه جنگ نرم نیاز به تمرکز قوای نیروهای موجود داریم و رهبری نیز در طرح جامع فرهنگی، واژه قرارگاه را به کار بردند و این قرارگاه بودن،‌ نیاز به هم افزایی تمامی فعالان این عرصه دارد و باید سریع تر در سطح تمامی شهرستان ها نیروهای جبهه خودی را تشکیل و سازماندهی کنیم.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تمامی نیروهای انقلابی باید از وقایع اخیر عبرت بگیریم و هرچه سریع تر، کارهای عقب مانده خود را به سرانجام رسانده و در کنار آن در راستای برطرف نمودن ضعف های خود گام برداریم.

سید ناصر حسینی پور: در بسیاری از امور، نیازمند کمک اهالی رسانه هستیم

در ادامه سید ناصر حسینی پور،‌ نماینده مردم گچساران با ارائه پیشنهاداتی به حوزه رسانه اظهار داشت: شما به عنوان کنشگران و پرچمداران عرصه های مختلف سیاسی،‌ اقتصادی و اجتماعی می توانید از همین الان در باب برنامه هفتم توسعه به عنوان برنامه ای که به مدت 5 سال قرار است ریل مملکت را پیش ببرد، ورود کرده و پیشنهاد دهید.

وی در ادامه گفت: لایحه بودجه 1402 نیز موردی است که می توانید به آن ورود کرده و ما نمایندگان مجلس را کمک کنید. چرا که بسیاری از ما درگیر امورات نمایندگی هستیم و نیازمند کمک اهالی رسانه هستیم.

نماینده مردم گچساران با اشاره به چالش های فرهنگی کشور اظهار کرد: پیشنهاد می دهم تا یک چک لیست از چندصدایی ها در نهادهای فرهنگی کشور تهیه کنیم تا بتوانیم سهم هر یک را در قرارگاه واحد فرهنگی را مشخص کنیم. 

محبی نجم آبادی: توجه ویژه به جنگ روایت ها از لازمه های اصلی فعالیت رسانه های انقلابی است

همچنین بهروز محبی نجم آبادی،‌ نماینده مردم سبزوار، با تقدیر از زحمات فعالان عرصه رسانه جمهوری اسلامی گفت: اگر نگاه ما الهی باشد،‌ خداوند طبق وعده خود،‌ ضعف های ما را به قوت تبدیل می کند. پس باید جذب نیروهای حرفه ای باهوش و معتقد،‌ در دستور کار باشد و دائما از سرمایه انسانی خود مراقبت کنیم.

نجم آبادی در ادامه تصریح کرد: بدنه ارتباط با مردم،‌ صداقت مردمی و توجه ویژه به جنگ روایت ها از لازمه های اصلی فعالیت رسانه های انقلابی است و همانگونه که رسانه های معاند،‌ در تلاش برای معکوس جلوه دادن وقایع و غلبه روایت خود بر ذهن مخاطب هستند،‌ ما نیز باید تصویر کارآمدی نظام را برجسته کنیم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ضعف برخی رسانه ها گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد، اقدامات نهادهای انقلابی و پیشرفت های آن،‌ حتی اطلاع رسانی هم نمی شود. این است که امروز شاهد مظلومیت رهبری هستیم. و همه ما باید با وحدت و اتفاق و به کار گرفتن تمامی قوای خود، بهترین اقدام ممکن را در راستای تقویت جبهه انقلاب،‌انجام دهیم.

 سید مجتبی محفوظی: باید تمامی جامعه را مخاطب خود بدانیم

سید مجتبی محفوظی، نماینده مردم آبادان نیز ضمن تشکر از فعالیت های موثر خبرگزاری فارس،‌ بر اهمیت تبلیغات در رسانه تاکیر کرد و گفت: 40 سال پیش،‌ امام خمینی(ره) فرمودند که دنیای امروز،‌دنیای تبلیغات است و حالا که پس از 40 سال، در اوج دنیای تبلیغات رسانه ای قرار داریم،‌نمی دانم که چگونه می توان اهمیت این موضوع را به بهترین شکل، نشان داد.

وی در ادامه اظهار کرد: رسیدن به تریبون،‌ فرایند بسیار دشواری است و شما که در رسانه،‌ صاحب تریبون هستید،‌ می توانید بسیار تاثیرگذار و چراغ راه باشید و با ارائه مطالب به شیوه خوب،‌ بتوانید مخاطب حداکثری را جذب کنید.

محفوظی در ادامه با اشاره به اهمیت مخاطب جوان تصریح کرد: مخاطب ما،‌ تنها یک قشر خاص از جامعه نیست و باید تمامی جامعه را مخاطب خود بدانیم و بتوانیم با زبان نسل جدید سخن بگوییم و حرف آنان را نیز بفهمیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم معرفی شخصیت والای مقام معظم رهبری تاکید کرد: ما شخصیت منحصر به فردی داریم که در اوج اقتدار،‌ مظلومیت زیادی نیز دارند. ما باید این شخصیت بی نظیر را به جهانیان معرفی کنیم تا نسل های جدید و دیگران نیز با وجوه والای شخصیت ایشان آشنا شوند و کمی از مظلومیت رهبری کاسته شود.

حبیب آقاجری: خبرگزاری فارس،‌ خط مقدم جهاد تبیین است

در پایان این نشست،‌ حبیب آقاجری،‌ نماینده مردم ماهشهر با تشکر از اقدامات انقلابی خبرگزاری فارس،‌ تصریح کرد: در حال حاضر،‌ خبرگزاری فارس،‌ خط مقدم جهاد تبیین است و همه ما پشتیبان شما خواهیم بود. لذا در مقوله تبیین، توجه به چند نکته لازم است از جمله اینکه در هر لحظه و هرجا،‌گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشیم.

وی افزود: امروز رهبری در بعضی موارد مظلوم واقع شدند و با کمال تعجب،‌ بسیاری از بزرگان نظام نیز ورود نکرده و هیچ اظهار نظری در رابطه با مسائل اخیر نکردند. پس ما به عنوان سربازان این جهاد، باید تا آخرین لحظه در میدان باشیم و رهبری را تنها نگذاریم.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این جنگ رسانه ای،‌ هر کدام از ما باید به میزان توان خود تلاش کنیم و اگر بتوانید کار خود را بیشتر مردمی کنید و از خود مردم برای تبیین استفاده کنید. چرا که هرجا مردم به میدان بیایند،‌ توفیقات لازم را کسب خواهیم کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 899639